Participatívny rozpočet, alebo ako môžu ľudia rozhodovať.

Autor: Martin Schwantzer | 9.12.2015 o 9:07 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  207x

S Mirom Šimkovičom, ako členom rady Participatívneho rozpočtu som sa zhováral o zaujímavom projekte. Veď posúďte sami či môže byť mesto bližšie k vám. Nakoľko projekt sledujem od jeho začiatkov dovolím si ho pre vás priblížiť.

Voľby a to akékoľvek nie sú jediná možnosť, ako sa občania môžu priamo zapojiť do procesu rozhodovania o prioritách mesta, v ktorom žijú. Ďalšou z možností je participatívny rozpočet a teda proces priamej politiky, kde sa rozhoduje o prioritách mesta. Tým vzniká ďalšia možnosť ako ovplyvniť priority samotné. Pre prehĺbenie miestnej priamej demokracie sme si aj my v strane TIP nastavili pravidlá v našom programe „Spolupráca proti korupcii“. Tento program je posilnením rozhodovacích možností a zapájania verejnosti do chodu a spravovania samosprávy a posilňuje jej účasť na veciach verejných.

Myšlienka vznikla v brazílskom meste Porto Alegre koncom 80-tych rokov minulého storočia a priniesla nový model demokratickej participácie, ktorý sa na medzinárodnej pôde stal známym pod názvom „participatívny rozpočet" (PR). Tento proces je tvorený zástupcami komunít, kde majú možnosť priamo rozhodnúť o tom, ako využiť časť verejného rozpočtu. Napísané inak: ľudia, ktorí platia dane, rozhodujú o ich využití. Táto myšlienka sa začala pomaly šíriť aj k nám, až prišla v roku 2014 do Banskej Bystrice. Vzniklo u nás niečo, čo je bežné v mnohých mestách vo Francúzsku, Nemecku a nie len tam.

Čo je participatívny rozpočet sa Vám pokúsim vysvetliť v niekoľkých bodoch:

  • vytváranie nového vzťahu medzi zastupiteľstvami a občanmi, čo v praxi znamená formovanie novej, demokratickejšej formy riadenia a rozhodovania
  • zvyšovanie záujmu o veci verejné, podporovanie aktívneho občianskeho prístupu
  • presmerovanie verejných zdrojov v prospech najpostihnutejších a na projekty, ktoré sú prioritou pre samotných obyvateľov mesta
  • opätovné obnovovanie narušených sociálnych väzieb
  • postupné zvyšovanie transparentnosti mestskej správy, odstraňovanie korupcie a vonkajších vplyvov, ktoré sú v rozpore so záujmami obyvateľov, na rozvoj mesta. (zdroj: bb.utopia.sk)

Užitočnosť je priamo viditeľná ak máte nápady, ale nemáte priestor na ich realizáciu. Tu nastáva ten moment, kedy občania a mesto tvoria symbiózu pri rozhodovaní o projektoch, ktoré budú následne realizované. Celá aktivita u nás v meste bola podporovaná práve občanmi a až vtedy bolo možné pristúpiť k jednaniam s mestom. Mesto vyčlenilo časť rozpočtu a mohlo sa začať rozhodovať o prioritách a následne o použití týchto finančných prostriedkov. Občania sa v niekoľkých krokoch rozhodli čo uprednostnia a aký projekty budú tie víťazné.

Takáto iniciatíva má, ale aj iný väčší rozmer ako sú projekty. Takýmto nastavením je možné rozhodovať aj o investíciach do opráv chodníkov, cyklotrás, starostlivosti o zeleň, alebo napríklad zriadení opatrovateľskej služby. Toto sa podarilo v Bratislave a jej mestskej časti Nové mesto, kde do participácie bolo vyčlenených až 240.000€ pre vysoko rozpočtové zadania. Občania rozhodli hlasovaním, ako ich použiť a napríklad pre rok 2015 takto zvýťazila investícia do opráv chodníkov, cyklotrasa a iné dôležité projekty.

Nakoľko Participatívny rozpočet vnímam už niekoľko rokov, ako tú správnu cestu k zapojeniu občanov do rozhodovania v meste dovolím si takúto formu odporučiť aj v kombinácií s našim programom „Spolupráca proti korupcií“, ba dokonca navrhnúť aj vám. Pre viac informácií je vhodné navštíviť aj webovú stránku http://bb.utopia.sk a v neposlednom rade sa stretnúť práve s členmi koordinačnej rady Participatívneho rozpočtu v Banskej Bystrici. Náš program nájdete na www.strana-tip.sk/proti-korupcii a je voľne dostupný komukoľvek. Už ostáva iba participovať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?