Budúcnosť je v alternatívnych zdrojoch energie.

Autor: Martin Schwantzer | 24.9.2015 o 9:21 | Karma článku: 2,15 | Prečítané:  347x

Efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie je na Slovensku stále otázne. Cieľom Európskej únie je zvýšiť podiel celkovej ročnej spotreby energie z týchto zdrojov na 20 % do roku 2020.

Pre Slovensko je stanovených 14 % – realizovateľný zámer, no aj ten ostáva s otáznikom. O tejto téme diskutovali podpredseda Strany TIP Martin Schwantzer a členka strany Mária Michnová s prof. Ing. Jozefom Víglaským, CSc. z Katedry environmentálnej a lesníckej techniky TU vo Zvolene. Riešili otázku alternatívnych zdrojov energie využiteľných na Slovensku.

Pre moderného človeka je život bez elektrickej energie nepredstaviteľný. V situáciách, keď elektrina nie je dostupná, to pocítime a uvedomíme si, aké je svetlo či teplo dôležité. Hlavným zdrojom energie sú neobnoviteľné fosílne palivá (uhlie, ropa, zemný plyn), ich zásoby však majú svoje hranice (žijeme na úkor budúcich generácií) a naviac, spaľovanie fosílnych palív spôsobuje klimatické zmeny. Skleníkové plyny, znečistenie pôd, vody, roztápanie ľadovcov, zvyšovanie priemernej ročnej teploty a zvyšovanie hladiny vôd vplýva na kvalitu života, na zmenu počasia i klímy. Globálne otepľovanie sa prejavuje na pevninách aj v oceánoch. Nehovoriac o tom, že často dochádza k ekologickým katastrofám – haváriám tankerov i atómových elektrární, čo má na našu planétu nedozerné následky.

 

Obnoviteľné zdroje prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov a pomáhajú riešiť klimatické zmeny. Zásoby sa neustále obnovujú. Čerpať ich možno ďalšie miliardy rokov – kým bude svietiť Slnko. Ide o slnečné žiarenie, veternú energiu, vodnú energiu, o energiu prílivu, biomasu, atď. V týchto zdrojoch je budúcnosť energie, ak má planéta fungovať. Teplo a elektrinu nie je ťažké vyrobiť, no súčasný spôsob výroby predovšetkým z uhlia, ropy, zemného plynu alebo uránu, nie je perspektívny pre dnešok a vôbec nie pre ďalšie generácie.

Cieľom EÚ je zvýšiť podiel celkovej ročnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov na 20 % do roku 2020, pre Slovensko je stanovených 14 % – prijateľný a realizovateľný zámer. Výrazne to môže pomôcť rozvoju vidieckych oblastí a udržať v nich aj mladú generáciu.

Obnoviteľné zdroje energie sú najmä v poľnohospodárskej a lesníckej biomase. Využitím biologicky rozložiteľných odpadov eliminujeme časť odpadu, efektívne zhodnotíme problémový odpad. Pri využívaní „energetických rastlín“ ako primárneho zdroja surovín na prípravu biopalív a výrobu energie musíme rešpektovať poľnohospodárske oblasti (preferovať pôdy nevhodné na agrárnu činnosť) i dostupnosť terénu, náklady na dopravu a spoľahlivosť dodávky biomasy. Využitie biomasy v malých početnejších zariadeniach je najperspektívnejšou cestou pri čerpaní z miestnych zdrojov, pomôže rozvoju vidieka, vytvoreniu pracovných miest – a aj to je jednou z vízií úspešného poľnohospodárstva na vidieku.

Efektívne využívanie OZE na Slovensku je stále otázne. Dotýka sa legislatívnych opatrení podporujúcich širšie využitie týchto zdrojov aj možností dotácií. Postoj k obnoviteľným zdrojom energie musí byť jednotný, rešpektovať prírodu aj ekonomiku štátu. Tieto zdroje môžu čiastočne zvýšiť našu energetickú sebestačnosť (nie sme viazaní len na ropu a plyn z Ruska), získavame poznatky pri projektoch využívania OZE a eliminujeme vplyv na prírodu (menej skleníkových plynov do atmosféry, zníženie objemu vyhoreného paliva a podobne). Štát by mal šetriť energiou vyrobenou zo zdrojov fosílnych surovín a podporovať efektívne využívanie energie napr. v podpore zatepľovania budov, výmeny okien, inštaláciou malých solárnych panelov pre domácnosti. Podpora výskumu a rozvoja jednotlivých technológií OZE patrí k dôležitým úlohám vlády.

Za cenné odborné informácie ďakujem prof. Ing. Jozefovi Víglaskému CSc., no vďaka patrí aj vedcom a odborníkom, ktorí sa na Slovensku venujú vede a výskumu a veria, že sa raz ich práca pretaví do konkrétnych výsledkov v prospech našej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?