Ktorú facku si dáme ako prvú?

Autor: Martin Schwantzer | 10.7.2015 o 11:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  140x

Za posledných päť mesiacov som sa stretával s občanmi Banskobystrického kraja. Stretol som viac ako tristo našich aktivistov, s ktorými som diskutoval o situácií v kraji. Ide o niekoľko závažných tém.

Ako prvú treba spomenúť napríklad nezamestnanosť, ktorá je aktuálne na úrovni 15,98% (stav k máju 2015). „Náš kraj tvorí 13 okresov a z toho až 8 z nich má mieru nezamestnanosti na úrovni prevyšujúcej 14%. Najviac dotknuté sú Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš, kde hovoríme o viac ako 20% nezamestnanosti.”

Ďalšou dôležitou témou je stav cestnej infraštruktúry. Pri týchto výjazdoch v kraji sme najazdili viac ako 8 tisíc kilometrov a dovolím si skonštatovať, že prepojenie rýchlostnými cestami juhom nášho Slovenska a spojenie juhu so severom musí byť prioritou. O kvalite aktuálne postavených ciest by som mohol písať donekonečna tak iba zhodnotím, že revitalizácia existujúcej cestnej infraštruktúry je nevyhnutná.

Nemenej dôležitou témou je aj fungovanie malých obcí. Pri aktuálnom nastavení financovania z podielových daní sa obce s počtom obyvateľov nižším ako dvesto potýkajú s nemalými problémami. Takto nastavené financovanie núti vedenie obcí k nesystémovým krokom ako napríklad práca starostu na 60% úväzok, alebo práca bez akejkoľvek pomoci ďalších pracovníkov, ktorých si nemôžu dovoliť.

Ak má niekto pocit, že všetko funguje ako má, rád si s ním prejdem náš kraj a ukážem mu osudy ľudí a ich názor na fungovanie Slovenska. Som presvedčený, že nás čaká veľmi vela práce, aby sme opravili to čo sa za 25 rokov podarilo niekomu zničiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?