Načo nám je 49%-tný podiel v Telekome?

Autor: Martin Schwantzer | 31.3.2015 o 15:08 | (upravené 1.4.2015 o 17:43) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  698x

Vláda a osobne premiér Róbert Fico, vystupuje proti privatizáciám, ale v rozpočte na rok 2015 naplánuje sumu okolo jednej miliardy EUR z transferu štátnych aktív = čo znamená privatizácia. 

Vo februári minulého roku sa podpísalo utajované memorandum, ktoré hovorilo o doprivatizácii Slovak Telekomu.  Médiá priniesli informáciu o utajenom zasadnutí za zatvorenými dverami, kde si prišiel najvyšší výkonný šéf spoločnosti Deutsche Telekom podpísať s vládou Roberta Fica memorandum o privatizácii spoločnosti Slovak Telekom. V memorande si podľa neho vláda dohodla základné postupy, ako doprivatizuje zvyšných 49 percent akcií spoločnosti.Vláda a osobne Róbert Fico, vystupuje proti privatizáciám, ale v rozpočte na rok 2015 naplánuje sumu okolo jednej miliardy eur z transferu štátnych aktív = čo znamená privatizácia.            

Po privatizácii v roku 2000 patrí 51% balík akcií Slovak Telecom nemeckému Telekom AG. Viac než tretinový podiel, 34 percent, patrí štátu, ktorý zastupuje Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku SR čo predstavuje menovitú hodnotu akcií vo výške 423 415 370,- EUR.

Čo z toho vyplýva? Jednoduchý výsledok. Každý rok nám zo zisku spoločnosti / z dividend tak do rozpočtu pritečie nie málo peňazí. Konkrétne v číslach hovoríme o komplexnom výsledku za účtovné obdobia celkom od roku 2001 v celkovej výške  1 151 670 000,- EUR. Z týchto dividend, ktoré boli vyplatené do roku 2013 pripadlo 564 miliónov EUR práve FNM a Ministerstvu hospodárstva SR.

Zdroj: https://www.telekom.sk/o-spolocnosti/rocne-spravy

                Otázka dnes znie, prečo predáva štát niečo, čo každý rok prináša hotovosť a nie malú? Áno asi viacerí vieme, že bola komplikácia s vyplácaním dividend za rok 2011 a 2012, ale to ešte nemôže byť dôvodom predaja. Zdroj: http://www.telekom.sk/swift_data/source/o_nas/jdurech_oek/mvz_26112013.pdf

Prečo sa opäť snažíme „prejesť“ svoju budúcnosť? Alebo budem konkrétnejší - budúcnosť našich detí? Veď toto sú výnosy, ktoré nám prichádzajú každý rok a vieme ich použiť práve tam, kde sú potrebné a to napríklad v školstve, kultúre, alebo aj na rozvoj vidieka. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?